Bağlan

Tasarım günlüğü

Çin’li bir firma 19 günde 57 katlı gökdelen yaptı

Haber

Çin’li bir firma 19 günde 57 katlı gökdelen yaptı

Çin’in güneyinde yer alan Hunan Bölgesinde Changsha adı verilen bir lokasyonda göğe mimari ile yükselme çabalarında yepyeni bir rekor denemesi yapılıyor.Üstelik cam ve beton ağırlıktaki bu gökdelen firmanın sorumlu mühendislerinden Chen Xiangqian ‘a göre yapım metodlarına göre bir ilk. 19 günde 57 katlı gökdeleni tamamlamanın sevincini yaşayan firma youtube üzerinden paylaşılan video ile izlenme rekorları kırıyor.

Bu girişim kısa sürede yüksek katlı gökdelen yapmak bakımından ilk değil.Ancak son da olmayacak.Firmanın yaptığı açıklama oldukça iddialı olup 220 katlı gökdeleni 3 ay gibi bir sürede tamamlayacaklarını işaret ediyor.

Bu gerçekten yapılabilir mi bilmiyorum ama yapım sürelerinin kısalması mimarlık bağlamında düşünüldüğünde pek sağlıklı değil gibi duruyor.

Yapının sorumlu mühendislerinden bir diğeri olan Liu ise günümüzde kişiselleştirilebilir mimari kavramının daha önemli olduğunu bu yönüyle insanların fazla talepte bulunmadıklarını öne sürdü.

Yapım süreciyle ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Erdem Sulakdağ

Tasarımın ikna edici gücü ve inovatif yenilikler hakkında yazılar yazıyorum. #veteriner #araştırmacı #girişimci #blogger

2 Yorum

2 Comments

 1. Fatih Akpınar

  16/07/2017 at 15:40

  19 gün içinde bu kadar yüksek katlı bir gökdelen inşa edilmesi ülkemiz açısından bakacak olursak gerçek büyük bir başarı olarak görebiliriz takipteyim!

  • Murat ERÇELEBİ

   Murat ERÇELEBİ

   16/07/2017 at 15:41

   Teşekkür ederiz Fatih Bey..Biz de sizi takipteyiz 🙂

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Haber

Reklam
Reklam
Yukarı