Bağlan

Tasarım günlüğü

Tasarımcılar için 3d yazıcılar hakkında bilinmesi gerekenler

Teknoloji

Tasarımcılar için 3d yazıcılar hakkında bilinmesi gerekenler

3D yazıcı baskı teknolojisi 1986 yılında teknolojik dünyaya giden yolu oluşturdu, ancak 1990 yılına kadar önem kazanmadı. Ancak on yıl önce, 3D yazıcılar dar alanda, pahalı makineler fabrikalar ve iyi şirketlere mahsustu. Onları inşa eden ve kullanan küçük profesyonel çevrelerin dışında bilinmiyorlardı.

Ancak, büyük oranda RepRap açık kaynaklı 3B baskı hareketi sayesinde bu inanılmaz cihazlar, tasarımcılar, mühendisler, hobiler, okullar ve hatta tüketiciler tarafından kullanılmak üzere uygun fiyatlı ürünler haline geldi.  3D baskı, masaüstü imalatı olarak da bilinir, toz halinde elde edilebilen herhangi bir malzeme oluşturabilir. Bir nesne oluşturmak için dijital bir 3D modeline ihtiyacınız var.

Bir dizi 3B görüntüyü tarayabilir veya bilgisayar destekli tasarım veya CAD yazılımını kullanarak çizebilirsiniz. Ayrıca internetten indirebilirsiniz. Dijital 3B modeli genellikle STL formatında kaydedilir ve daha sonra yazıcıya gönderilir.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılarla oldukça benzer olan ekipmanla katmanlı bir üç boyutlu nesneyi “bastırma” işleminden oluşur.

3D Yazıcı Nasıl Seçilmelidir?

Doğru model seçebilmeniz için 3D yazıcı birbirlerinden nasıl farklı olduklarını bilmek önemlidir. Farklı tarzlarda gelirler ve belirli bir kitleye veya tür bir baskıya göre optimize edilebilirler.

Şimdi kendinize sormanız gereken sorular vardır ki bunlara göre ürün seçebilesiniz:

  • Ne Baskılamak İstersiniz?(oyuncak, ev eşyası, yeni ürün tasarımı, moda ürünü, sanat ürünü vs.)
  • Ne Boyuttaki Nesneleri Bastırmak İstiyorsunuz? (inç, yükseklik, genişlik ve derinlik)
  • Kullanacağınız Malzeme Nedir?(plastik filament, ahşap, bronz ve bakır kompozit filamentler)
  • Ne kadar çözünürlüğe ihtiyacınız var?( 400 mikron çözünürlükte ki bu yüksektir,100 ya da 20 mikron)

Bu sorular ürün seçiminde profesyonel ya da ev tipi taşınabilir modellerin tercihini oluşturacaktır. Ülkemizde 3D yazıcı kullanımı artmakla beraber ham madde (üretimde kullanılan plastik ya da diğer materyaller) kaynakları sağlayan firmalar artmıştır.

Böylece yazıcınıza her zaman kaynak bulabilme şansınız vardır. Piyasada bulabileceğiniz yazıcı modelleri Ultimater, Zortrax, M3D, Raise3D,4Genpro 3D, Wanhao olarak sıralanabilir. Fiyat aralığı ürün özelliklerine göre değişmekte ve sürekli yeni ürünler çıktığı için güncellenmektedir. Ortalama 600 $ dan başlayan ürünler 7000 $ a kadar çıkabilmektedir. Ne istediğinizi belirlemek bu yüzden önemlidir.

3D Yazıcı Giyilebilir Teknolojiyi İlerletebilir

Özellikle giyilebilir teknoloji için bileşenlerin her türlü yapımında yararlı olacak yeni bir 3D yazıcı elektronik mikro yapı yöntemi bulundu. 3D baskıyı kullanan mühendisler, artık 3D yapılar üretmek için kullandıkları mürekkep üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilirler.

Giyilebilir teknoloji için gerekli olan küçük parçaları yapmak, özellikle arzu edilen yeni bir uygulamadır. Gelişmiş giyilebilir malzemeler, hala çok sayıda minyatür devre kartı ve bileşeni bütünleşmiş edebilen bükülebilir bir materyal gerektirir.

Şimdi 3D olarak basılabilen karbon nanotüpleri, yüksek iletkenlik seviyeleri ve karmaşık, esnek bir yapıya yerleştirilebilme yetenekleri nedeniyle bu gereksinimi mükemmel bir biçimde uyacaktır.

Okumaya devam et
Reklam
Sizin için seçtiklerimiz..
Murat ERÇELEBİ

Tasarım ve inovasyona dair hemen herşeyi kendi persfektifimle yorumlamak ve paylaşmak için tasarımgünlüğü'nde yazıyorum. #Mimar #baba #tasarımcı #blogger

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Teknoloji

Reklam
Reklam
Yukarı