Bağlan

Tasarım günlüğü

Kopya tasarımların başarıya ulaşması ne derece mümkün?

Haber

Kopya tasarımların başarıya ulaşması ne derece mümkün?

Üretimde birçok alanda tasarımlar oldukça önemlidir. Tasarım günümüzde oldukça önemli bir iş kolu olmakta ve birçok sektörde kendini göstermektedir.

Bunlardan endüstriyel alanda, bilişim alanında, makineler ve üretim sistemleri ile sanatta olmak üzere birçok alanda tasarımın önemi giderek artmaktadır.

İşleyişi önemi kadar tasarımın ödemi de sürekli gelişmektedir. Bu sebeple özgün ve tescilli tasarımlar gibi kopya tasarımlar da mümkün olabilmektedir. Bir tasarım için kopya yapılması belirli bir başarı sağlayabilse bile bunun belirli bir süre ile sınırlı kalması kaçınılmaz olmaktadır.

Özgün bir tasarımın kopyalanması işlemleri oldukça zahmetli ve zor olacağı gibi buna uygun olan üretim bandının da oluşturulması gerekmektedir.

Kopya Tasarım Konusunda Edinilen Başarılar

Bir tasarımın özgün olması ve tescili alınması ile yasal olarak korunması mümkün olmaktadır. Bu sebeple ülkemizde özgün bir tasarım yapılması durumunda bunun tescilinin alınması oldukça önemlidir. Özellikle başarılı bir şekilde kullanılabilen ve ilgi gören tasarımlar konusunda bu durum oldukça önemlidir.

Firmalar için tescilli tasarım yapılması oldukça önemlidir. Kopya bir tasarım ile kurumsal bir firmanın pek başarılı olması mümkün olmayacaktır.

Ancak kopya ürünler ve kopya tasarımlar ile sadece belirli sayıda ürün üretilerek bunun satışı yapılması durumunda kısmi bir başarıdan söz edilebilmektedir. Ancak bu durumun yasal olarak birçok sorunla karşılaşması da mümkün olabilmektedir.

Tescilli Tasarımların Korunması Kanunu

Özellikle endüstriyel alanda yapılan tescilli tasarımların korunması konusunda bir yasa düzenlenmiştir. Buna göre piyasada haklı rekabetin sağlanması ve üretimlerin desteklenmesi ile tasarımcılığın başarılı bir şekilde yaygınlaşması için düzenlemeler yapılmıştır.

Bu konuda tasarımların korunması kanunu ile ürünler ve üretim sistemleri ile birçok farklı konuda üretilen tasarımların tescil edilmesi ve bu şekilde kopyalanmasının önüne geçilmesi sağlanabilmektedir. Bu durum ayrıca kopya bir tasarım konusunda ciddi yasal sorunlar yaşanmasına ve oldukça ciddi mali cezalar ile karşılaşılmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple her zaman özgün bir tasarım yapılması ve üretimlerin bu şekilde yapılması gerekmektedir. Bu durum en mantıklı tercih olacak ve uzun sürede önemli kazanımlar sağlayabilecektir.

Murat ERÇELEBİ

Tasarım ve inovasyona dair hemen herşeyi kendi persfektifimle yorumlamak ve paylaşmak için tasarımgünlüğü'nde yazıyorum. #Mimar #baba #tasarımcı #blogger

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Haber

Reklam
Reklam
Yukarı