Bağlan

Tasarım günlüğü

Tasarımcılar için her boyutuyla sanal gerçeklik teknolojisi

Teknoloji

Tasarımcılar için her boyutuyla sanal gerçeklik teknolojisi

Teknolojinin insan hayatında öncelikli bir yer aldığı zamanlardan beri insanların her zaman farklı hayalleri olmuştur. İnsanlar; uçan arabalardan uzay seyahatlerine, zaman yolculuğundan nano işlevlere kadar binlerce çeşit şeyi hayal etmişlerdir.

Bu hayaller bazen gerçekleştirilebilmiş bazen ise çok uzun zamanlar sonrasına ertelenmiştir. Bu hayallerden biriside görsel teknolojiler ile ilgili olan görüntünün daha gerçekçi hissedilmesi arzusudur.

Bu arzu insanlarda izlenen veya görülen şeyin daha fazla gerçek olarak hissedilmesi ve içindeymiş gibi yaşanması ile alakalı bir durumdur. Bunun gerçekleştirilmesi için yıllar önce bazı deneyler ve kullanıma sunulan teknolojiler olmuştur. Bu teknolojilerden biri 3D teknolojisidir.

Ev televizyonlarına ek olarak üretilen bir gözlük kullanım imkanı ile insanlara sunulan bu teknoloji ile televizyon ekranında olan görüntünün içine dahil olabilme yolu ile orda olma hissi yaratılmaya çalışılmıştır.

Bu teknoloji ilerleyen zamanlarda cep telefonlarında ve sinema salonlarında da uygulanmaya devam edilmiş ve günümüze değin daha da geliştirilmiştir.

Sanal Geçeklik Yolu İle Orda Olmak

Yirmi birinci yüzyıl bambaşka teknolojilerin geliştirilmesi ile insan hayatını farklı bir yöne doğru evirilmek zorunda bırakmıştır.

Bu teknolojilerde biriside VR olarak da adlandırılan sanal gerçeklik olmuştur. VR; teknik olarak insanın görüntünün içinde olmasına dayalı bir his yaratılması olarak tanımlanabilir. Bu işlev için bilgisayar destekli olarak 3 boyutlu ortamlar kullanılmaktadır.

Bu ortam günümüzde cep telefonları üzerinde kullanılan VR Gözlükler geliştirilmesi ile sağlanmıştır.

Bu gözlükler sayesinde insanlar kendilerini telefon ekranında bulunan ortamın içinde hissedebilmekte ve orda olabilmektedir. Sanal ortamdaki atmosferin içinde olma hissi insanlarda gerçeklik olgusu yaratmaktadır.

Sanal Gerçeklik Her Yerde

İnsanlar yanlarından ayırmadıkları cep telefonları sayesinde VR imkanına her zaman sahip olabilmektedir. Eğitim, inşaat, eğlence, spor, sağlık, sinema ve bunlar gibi birçok ortamda kullanımı yapılan sanal gerçeklik sayesinde ortamların ve olguların daha gerçek hale getirilmesi sağlanmaktadır.

Örneğin eğitim sisteminde anlatılan bir konunun öğrenci tarafından daha rahat anlaşılması için VR yolu ile öğrenci kendisini anlatılan konunun içinde hissettirilerek daha et ifade sağlanabilir.

Okumaya devam et
Reklam
Pınar Betten

Yeni iş fikirleri, inovasyon ve teknoloji üzerine güncel gelişmeleri paylaştığım bir yazı koleksiyonum var!. #maceracı #gezgin #yenilik #blog #inovasyon #film #animasyon ve #lifee

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Teknoloji

Reklam
Reklam
Yukarı