Bağlan

Tasarım günlüğü

Büyük gurur; ODTÜ’lü ekibin tasarımı ödülle geri döndü!

Haber

Büyük gurur; ODTÜ’lü ekibin tasarımı ödülle geri döndü!

Ankara Ortadoğu Teknik Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını yürüten ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Hakan Gürsu tarafından koordine edilen Designnobis, her yıl İtalya’nın Milano kentinde düzenlen yarışmada ödül almaya hak kazandı.

Avrupa Birliği için en önemli ve kapsamlı tasarım yarışmalarından birisi olan A Design Award Yarışması bu yıl yine inovasyon ve tasarım konusunda gelişimleri desteklemek amacı ile düzenlendi.

2016-2017 yılı yarışmalarında Türkiye’yi temsilen ODTÜ’lü Designnobis ekibi katılım sağlarken, ekip medikal cihazlar kategorisinde yarışan Kardinero EKG Test Sistemi ile bronz ödüle layık görüldü. Ekip yarışmaya katılan tasarımları ile toplam 5 adet tasarım ödülü kazanmayı başardı.

Yerli Tasarım Ödül Getirdi

ODTÜ’lü ekip tarafından Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu başbakanlığında geliştirilen tasarım, ODTÜ Teknokent tesislerinde geliştirildi. Kardinero firması ile birlikte yapılan tasarım çalışmalarında kalp hastalıkları ile ilgili ön tanılar yapılırken kullanılmak üzere yeni bir medikal koşu bandı tasarlandı. Bu koşu bandı asgari parça ve bileşenler ile üretilirken azami verim ile çalışma prensibine sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. Farklı hızlarda ve eğimlerde değişen programlar ile çalışan cihaz bilgisayar bağlantısı ile de kullanıma uygun olarak çalışıyor. Tamamen yerli tasarım ile geliştirilen, hastaların ölçüm işlemlerini ve takiplerini yapabilen bu cihaz sayesinde ekip medikal dalında bronz madalya kazandı.

5 Farklı Dalda Tasarım Ödülü

Designnobis medikal dalda kazandığı ödül yanında 4 farklı dalda daha tasarım ödülü kazanmayı başardı. Ekibin kent mobilyası kategorisinde yarışan, açık alanlar ve bekleme salonları için tasarladığı Monochrome oturma ünitesi tamamen kompozit malzemeden üretilmesi sayesinde gümüş ödül kazandı.

Mimarlıkta sıklıkla kullanılan markör kalemleri için kullanım kolaylığı sağlayan Füme Kalem Standı, yarışmanın kırtasiye ürünleri kategorisinde altın ödüle layık görüldü. Heat-X pişirme cihazı, mutfak gereçleri kategorisinde bronz ödülü hızlı pişirme ve sıcak tutma özellikleri ile kazandı. Yat ve deniz araçları kategorisinde yarışan Delphi Deniz Taksi, tasarımı ise gümüş ödüle layık görüldü.

Tüm bu ödüller sayesinde Designnobis ekibi daha önceki yıllarda aynı yarışmada kazandığı başarılara yenilerini eklemiş oldu.

Pınar Betten

Yeni iş fikirleri, inovasyon ve teknoloji üzerine güncel gelişmeleri paylaştığım bir yazı koleksiyonum var!. #maceracı #gezgin #yenilik #blog #inovasyon #film #animasyon ve #lifee

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Haber

Reklam
Reklam
Yukarı