Bağlan

Tasarım günlüğü

Japon bilim insanları tamamen su ile çalışan motor üretti

Teknoloji

Japon bilim insanları tamamen su ile çalışan motor üretti

Su ile çalışan motor üretimi uzun süreden beri gündemde olan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fosil yakıt olarak adlandırılan petrol ve türevleriyle çalışan motorların hem çevreye zarar veriyor olması hem de maliyetinin yüksek olması bilim insanlarını farklı malzemelerle çalışabilen motor üretimi noktasında araştırma yapmaya sevk etmiştir.

Bu doğrultuda yapılan araştırmalar sonrasında su ile çalışan motor üretimi başarıyla gerçekleşti.

Su ile çalışan motor üretiminin hemen akabinde suyla çalışan araba yapımı için kolları sıvayan Japon bilim insanları, suyu elektroliziyle suyun içerisindeki hidrojenin ayrıştırılması sonrasında ortaya çıkan enerjiyi yakıt pili vasıtasıyla depolamayı başardılar.

Bu noktada su ile çalışan araba hayali tam anlamıyla gerçekleşmiş oldu.

Su ile Çalışan Motorların Çalışma Prensibi

Su ile çalışan motor fikri özellikle son dönemlerde giderek yoğunlaşan bir rüya olarak karşımıza çıkmıştır. Bu hayalin gerçekleşmesi adına çalışmalarına hız veren bilim insanları yakın bir zamanda su ile çalışan motor üretmeyi başarmışlardır.

Bu noktada su ile çalışan motorun temel çalışma prensibi şu şekilde şekillenmiş durumdadır. Su elektroliziyle hidrojenin ayrıştırılması sonrasında açığa çıkan elektrik enerjisinin elektrik motorunu hareket ettirmesi prensibine dayalı olarak üretilen su ile çalışan motorlar, molekül yapısı H2O olan her şeyle çalışabilen bir özelliğe de sahip olmaktadır. Bu doğrultuda ister deniz ister yağmur isterse ırmak suyu ile su ile çalışan motorları çalıştırmak mümkün olmaktadır. Burada en önemli dönüm noktası sudan elde edilen enerjiyi yakıt pillerinde depolamak olmuştur. Bu sayede su ile çalışan motor pek çok farklı alanda hizmet edebilecek bir hale gelmiştir.

Su ile Çalışan Motor Üretiminin Avantajları

Su ile çalışan motor hayali esasında bedava olarak seyahat edebilme ya da fabrikalarda bedava olarak enerjiden yararlanma gibi unsurların etkisiyle ortaya çıkmıştır. Bu noktada şayet su ile çalışan motorlar farklı alanlara yaygınlaştırılabilirse hem fosil yakıtlara olan bağımlılık azalmış olacaktır hem de çevreye karşı çok daha duyarlı olan bir yakıt türü ortaya çıkmış olacaktır. Bu da doğal olarak hem insanların yaşam kalitesini arttıracaktır hem de diğer canlıların doğal hayattaki varlıkları tehlike altına atılmamış olacaktır. Su ile çalışan motorların diğer motorlara nazaran çok daha sessiz çalıştığı düşünüldüğünde şehirlerde oluşan gürültü kirliliğinin de bu sayede önüne geçilmiş olunacaktır. Bütün bunların yanı sıra bedava yakıtla çalışan araçların yaygınlaşması insanların bir yerden başka bir yere seyahat etmelerini kolaylaştıracaktır.

Okumaya devam et
Reklam
Sizin için seçtiklerimiz..
Pınar Betten

Yeni iş fikirleri, inovasyon ve teknoloji üzerine güncel gelişmeleri paylaştığım bir yazı koleksiyonum var!. #maceracı #gezgin #yenilik #blog #inovasyon #film #animasyon ve #lifee

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Teknoloji

Reklam
Reklam
Yukarı