Bağlan

Tasarım günlüğü

Starbucks’ın inanılmaz başarı hikayesi ve sırları hakkında bilmedikleriniz

Tasarım

Starbucks’ın inanılmaz başarı hikayesi ve sırları hakkında bilmedikleriniz

Son dönemlerde en iyi girişimci hikâyesi olarak adlandırılan Howard Schultz’un hayatı genel olarak genç girişimcilere örnek olması ile bilinmektedir.

Son dönemlerin en popüler kahve zincirlerinden olan Starbucks şirketi, Howard Schultz’un ilham verici hikâyesi ve herkesi teşvik edecek girişimci ruhu sayesinde bu noktalara gelmiştir. Schultz, ilk olarak bir kahve dükkânı zincirinde pazarlamacı olarak çalışmaktaydı.

Seyahat yapmış olduğu Milan şehrindeki küçük kahve dükkânlarından oldukça etkilenen Schultz, geri döndüğünde ise pazarlamacı olarak çalıştığı şirkete etkilendiği projeyi sunmuş ve şirket yetkilileri deneme şubeyi kabul etmiş ve şubeyi açmışlar. Ancak sonuçlardan istenilen verim alınamamış ve diğer şubeleri açma fikrini reddetmişler.

Howard Schultz’u Başarıya Götüren Girişimcilik Hamlesi

Pazarlamacı olarak çalıştığı kahve dükkânı zincirinde projesini sunan ancak yeterli desteği göremeyen Schultz ortaya koyduğu girişimci ruhu ile işinden istifa etti ve daha sonra kendi şirketini kurmak için ilk adımlarını attı.

Ancak gerekli olan 400 bin dolar bütçeyi, eşinin de hamile olduğu dönemde toparlayamayınca çalışmış olduğu eski kahve şirket kurucuları yardım etmiş ve gerekli yatırımları sağlamışlar.

Eski şirket kurucuları yaklaşık 2 yıl kadar sonra işletmekte oldukları çay şirketine yoğunlaşmak adına kahve şirketini Schultz’a satmaya karar vermişler ve Schultz’da bu teklife sıcak bakmış ve Starbucks isimli şirketi almış ve şu an dünyada en popüler kahve zinciri şirketine sahiptir.

Girişimcilik Uygulaması Ve Genel Olarak Açılımı

Girişimcilik kelimesinin tanımı en basit ifade ile kendi işinin patronu şeklinde anlatılabiliriz ve bu işler için çeşitli fikirlerin izinden giden kişilerin anlatıldığı girişimci hikâyesi anıları bol çeşitte yer almaktadır.

Çeşitli alanlarda ve farklı işlerde görev almış ve akıllarına çeşitli yollar ile akıllarına fikirler gelen kişilerin, bu fikir ve hayallerinin peşinden gitmesi için çalışmış oldukları işlerden çeşitli yollar ile istifa etmesi aynı zamanda büyük riskleri alarak kendi işyerlerini açmaları büyük olasılıktır.

Büyük girişimciler genellikle mevcut olan işlerini çeşitli yollar ile bırakmakta ve hayallerinin peşinden gitmek için zaman zaman büyük riskleri almaktadırlar.

Okumaya devam et
Reklam
Sizin için seçtiklerimiz..
Erdem Sulakdağ

Tasarımın ikna edici gücü ve inovatif yenilikler hakkında yazılar yazıyorum. #veteriner #araştırmacı #girişimci #blogger

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Tasarım

Reklam
Reklam
Yukarı