Bağlan

Tasarım günlüğü

Çok iyi bir projem var ama yeterli sermayem yok diyenlere..

İnovasyon

Çok iyi bir projem var ama yeterli sermayem yok diyenlere..

Bir iş yeri kurmak ve bir şekilde üretim ile hizmet sunmak konusunda en fazla karşılaşılan durum büyük oranda kaynak bulmak olmaktadır.

Özellikle güzel bir proje ortaya koymuş olan kişilerin buna fon bulması zor olabilmektedir. Ancak proje fonları konusunda ülkemizde resmi makamların birçok çalışması bulunmaktadır. Girişimcilerin desteklenmesi ülkemizde son yıllarda oldukça fazla şekilde projeler ile desteklenmektedir.

Bu konuda en fazla program üreten KOSGEB olmaktadır. Girişimcilerin desteklenmesi konusunda birçok hibe ve kredi yardımı sunan kurum yeni iş yeri açacaklara ve iş yerini genişleteceklere büyük destekler sunmaktadır. Bundan yararlanmak için KOSGEB sistemine kaydolmak, eğitimlerine katılmak ve Kobi ölçeğinde olmak gerekmektedir.

Teknolojik Projelere Kaynak Nasıl Bulunur?

Güzel bir proje üretmek ve bu projeyi hayata geçirmek birçok zaman maddi olanakların yetersizliğinden mümkün olamamaktadır. Bu konuda desteği en fazla devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları vermektedir. Bunlardan birisi de Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı olmaktadır. Bu kurum ile özellikle teknolojik projelerin hayata geçmesi konusunda kaynak bulunması mümkün olabilmektedir. Teknolojik proje destekçileri arasında en iyisi olan bu kurum yanında TÜBİTAK yine teknolojik projelerin desteklenmesinde büyük olanaklar ve maddi destekler sunmaktadır. Maddi ödüllü projeler yanında bağımsız olarak yapılan teknolojik çalışmaların geliştirilmesi konusunda da bu kurumdan destek alınması mümkün olabilmektedir.

Projeniz İçin Çeşitli Fonlar ve Destekçiler Bulunabilir

Özellikle üretim yapmak ve hizmet sunmak konusunda güzel bir iş projesi olan kişilerin destek alabileceği ve fon bulabileceği bir diğer kurum ise KOBİ A.Ş. olmaktadır.

Bu kuruluş 15 milyon TL gibi miktarı girişimcilerin desteklenmesi için ayırmış durumdadır. Birçok girişimci için sorun olan proje kaynağı bulmak konusunda en önemli desteklerin sağlandığı bir diğer kurum ise İş Geliştirme Merkezleri (İŞGEM) olmaktadır.

Bu kurumda girişimciliğin ve girişimcilerin desteklenmesi konusunda ciddi bir başarı sağlaması ile tercih edilmektedir. Bunların yanında bankalarda alınacak krediler ile özel desteklerde projelerin hayata geçmesine yardımcı olabilmektedir. Projenizin iyi bir şekilde tanıtılması ile ülkemizde birçok kurum ve kuruluştan fon desteği alınması mümkün olabilmektedir.

Erdem Sulakdağ

Tasarımın ikna edici gücü ve inovatif yenilikler hakkında yazılar yazıyorum. #veteriner #araştırmacı #girişimci #blogger

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla İnovasyon

Reklam
Reklam
Yukarı