Bağlan

Tasarım günlüğü

Amazon.com Türkiye’de ne zaman hizmet vermeye başlayacak?

Amazon.com hakkında merak edilebilecek herşeyi yanıtladık..

Haber

Amazon.com Türkiye’de ne zaman hizmet vermeye başlayacak?

İlk olarak kurulan en büyük online alışveriş sitesi Amazon’dur. Adının Amazon Nehri’nden geldiği söylenir. 1994 yılında Amerika’da işe ilk olarak  kitap satışı yaparak başlayan firma, elektronik ticaretin öncüsü haline gelmiştir.

Amazon içerisinde  bugün müzik, yazılım, elektronik eşya, bilgisayar oyunları, aksesuar ve mobilya gibi birbirinden farklı kategoriler içeren dev bir site oldu. Üstelik kendini geliştirerek çağı her zaman yakalamayı başaran bu site, kindle adıyla satışa sunulan elektronik kitap okuyucusunu piyasaya sürdü. Sürekli geliştirdikleri bu cihazla, Amazon’dan satın alacağınız elektronik kitapları okuyabilirsiniz. Bu arşivin her geçen gün geliştiği herkes tarafından fark edilir durumdadır.

Tüm büyük firmaların kendilerini temsil eden logolarında yer alan gizli anlamlar vardır. Amazon.com logosu ise üzerinde a ve z harflerini gösteren sarı bir ok taşır. Bu ok dışarıdan gülen bir surat gibi görünsede içerisinde a’dan z’ye her şeyin olduğunu söyler.

Türkiye’de Ne Zaman Aktifleşecek?

Amazon.com 2018 yılında Türkiye’ye geleceğini belli eden sinyaller veriyor. Amazon e- ticaret için Türkiye’deki büyük teknoloji firmaları arasından üst düzel transfer alımı yaparak Lüksemburg’da eğitim vermeye başlamış. Sadece işe alımlarla değil, lojistik operasyonlar için de yerel şirketlerle ortaklık çalışmaları yapılıyor.

Amazon.com Türkiye pazarına sıcak baktığını Almanya’ya açılan sitede Türkçe dil seçeneği ve ücretsiz kargo gibi avantajlar sunarak göstermişti. Konuyla ilgili Amazon resmi bir açıklama yapmasa da bu konuda tüm gelişmeler büyük takip altında.

Amazon.com İnovasyon Stratejisi

Amazon ilk olmasına rağmen uzun yıllardır ayakta kalan ve kalmayada devam edecek gibi görünen büyük bir şirkettir. Bunun en büyük sebeplerinden biri onca yeni rakibe rağmen Amazon’un inovasyonu iyi kavrayıp, başarılı bir şekilde uygulamasıdır.

İnovasyon herkesinde bildiği gibi, sürekli değişen rekabet ortamında şirketlerin ayakta durabilmek adına, üretim yöntemi, hizmet ve ürünlerini yenileyerek değiştirmeleridir. İnovasyon şirketin ürünleri ve ihtiyaçları doğrultusunda teknolojik, organizasyonel ya da pazarlama inovasyonu olarak yapılabilir. Bu kadar başarılı ve Pazar payı yüksek olan şirketin dönem dönem farklı alanlarda gelişime ağırlık verildiği söylenebilir. İnovasyon stratejisinde en büyük gelişim, çalışan ihtiyaçları, pazarı tanımak, paydaşların beklentilerini bilmek, belirli bir vizyonla hareket etmek ve şirket hedeflerine doğru bir şekilde yürümek şeklinde gösterilir.

Murat ERÇELEBİ

Tasarım ve inovasyona dair hemen herşeyi kendi persfektifimle yorumlamak ve paylaşmak için tasarımgünlüğü'nde yazıyorum. #Mimar #baba #tasarımcı #blogger

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Haber

Reklam
Reklam
Yukarı