Bağlan

Tasarım günlüğü

Anlık simultane teknolojisiyle yabancı dil bilmek artık yetenek değil!

İnovasyon

Anlık simultane teknolojisiyle yabancı dil bilmek artık yetenek değil!

Yabancı dil bilmek, farklı bir ülkeyi veya başka milletten bir insanı daha rahat anlayabilmeyi sağlar. Daha fazla anlayabilmek, anlamlandırabilmek iletişim noktasında da önemlidir.

İnsanlar yabancı dil bilgisine en çok yurtdışına çıktıklarında veya yurtdışından gelen bir yabancı ile karşılaştıklarında ihtiyaç duyarlar.

Yabancı bir ülkede iletişim kurabilmeniz, ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz, aradıklarınızı bulabilmeniz ve çevrenizdekileri anlamlandırabilmeniz için o ülkenin dilini bilmeniz gerekir. Ama ziyaret ettiğiniz her ülkenin ya da karşınıza çıkan her yabancının konuştuğu dili bilmenize veya anlamanıza imkan yoktur. Bu gibi durumlarda karşınızdaki insanı anlamanız için yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz.

Yeni geliştirilen bir uygulama sayesinde artık anlık simultane her zaman cebinizde olacağı için bu yardıma da kolaylık ile ulaşabileceksiniz.

Anlık Simultane Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Yabancı biriyle iletişim kurmak istediğinizde karşı taraftan gelen iletiyi anlamlandırmanız için ya o dili iyi bilmeniz ya da çeviri almanız gerekir. Her an çeviri alma imkanınız olmadığından dolayı bu yardımı anlık simultane uygulamaları ile edinebilirsiniz.

Bu uygulamalar farklı geliştiriciler tarafından piyasaya sürülen Android ve İOS tabanlı uygulamalardır. Akıllı telefonlar veya akıllı saatler ile uyumlu olarak çalışabilen uygulama ses yolu ile anlık çeviri yapabiliyor.

Microsoft firması tarafından geliştirilen uygulamada akıllı saat üzerinden seslendirilen konuşma senkronize çalışan cep telefonunun ekranında anlık çevirisi yapılarak görülebiliyor.

İki cihazın aynı anda kullanılması sayesinde yabancı dilde kolaylıkla iletişim kurulabiliyor. Microsoft firmasının geliştirdiği Translator uygulaması aralarında İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Portekizce, İtalyanca ve Çince Dillerinin bulunduğu 7 dilde çeviri yapabiliyor.

Google Translate İle Anlık Simultane

Google firması tarafından uzun yıllardır bilgisayar ve akıllı telefon ortamlarında hizmet veren Google çeviri uygulamasına Word Lens çeviri sistemi eklendi. Bu sayede Google çeviri artık görüntü ve ses üzerinden anlık simultane yapabiliyor.

Android ve İOS sistemlerde de kullanılabilen uygulama yabancı dilde bir metin üzerine kamera doğrulttuğunda tercümesini yapabiliyor. Birçok yabancı dilde tercüme yapabilen uygulamanın gelecek yıllarda daha da geliştirileceği belirtiliyor. Bu sayede anlık çeviri yapmanın çok kolay bir hale geleceği düşünülüyor.

Okumaya devam et
Reklam
Sizin için seçtiklerimiz..
Murat ERÇELEBİ

Tasarım ve inovasyona dair hemen herşeyi kendi persfektifimle yorumlamak ve paylaşmak için tasarımgünlüğü'nde yazıyorum. #Mimar #baba #tasarımcı #blogger

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla İnovasyon

Reklam
Reklam
Yukarı