Bağlan

Tasarım günlüğü

Kanada’da doğayla iç içe varla yok arasında bir villa projesi

Tasarım

Kanada’da doğayla iç içe varla yok arasında bir villa projesi

Kanada’da doğayla iç içe kayaların arasına oturtulmuş etkileyici manzaraya sahip başarılı bir mimariye sahip bu villa projesini inceleyeceğiz.

Rocky dağları ile çevrili geniş vadi manzaralı etkileyici mimarisi ile büyüleyici tasarıma sahip bu villa Cutler Anderson Architects tarafından tasarlanmış.Sadece 75 metrekarelik bu villa 6 ay gibi bir sürede inşa edilmiş.Geçtiğimiz yıl tamamlanan yapının uygulamasındaki zorlaştırıcılıklar başlıca arazi koşulları kent merkezinden ve tedarikçilerden uzakta bir lokasyona sahip olmasından kaynaklı diyebiliriz.

İşçilik maliyetleri zorlayıcı koşullar nedeniyle bir hayli fazla olmuş.Evin ahşap kısımları kabaca köknar ağacı, palamut ve kavak ağaçlarından oluşmakta.Cam ve çelik kullanımının da fazlaca dikkat çektiğini belirtmeliyiz.

Tasarım günlüğü‘nde mutlaka paylaşmak istediğim diğer bir nokta ise evin adeta ben burada yokum, beni görmezden gelin dercesine bağırdığı bir atmosfere sahip olması.Yani öyle bir kamufle edilmiş , öyle bir oturtulmuş ki, bu yapım sürecini fazlasıyla zorlasa da mimaride topoğrafyaya uyumluluk anlamında başarılı bir örnek diyebilirim.

Evin fazlaca yer kaplayan geniş iç hacimlerinin şeffaf geniş cam faktörlere bağlı olarak sunulması da diğer bir senaryo..

Şimdi tasarımla ilgili görselleri inceleyebiliriz.Bu arada aşağıda yorum kısmından tasarımla ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.Bu ve benzer villa projesi incelemelerine tasarımgünlüğü ‘nde devam edeceğiz.

Murat ERÇELEBİ

Tasarım ve inovasyona dair hemen herşeyi kendi persfektifimle yorumlamak ve paylaşmak için tasarımgünlüğü'nde yazıyorum. #Mimar #baba #tasarımcı #blogger

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Tasarım

Reklam
Reklam
Yukarı