Bağlan

Tasarım günlüğü

Mimarlık, yapı ve inşaat sektörüne yönelik 8 çılgın fikir projesi

İnovasyon

Mimarlık, yapı ve inşaat sektörüne yönelik 8 çılgın fikir projesi

Çılgın fikir projesi fikirleri ile daha önce yapılmamış , uygulanması mümkün görünmeyen ama yakın gelecekte belki de kullanacağımız şeyleri listeledik.

Herşey bir fikrin doğmasıyla başlar.Bu fikrin gelişen teknoloji , yaratıcılık ve ilhamla birleşmesi, teknik araştırmalardan geçerek analizlenmesi neticesinde bugün kullandığımız inovasyonlar doğar.

Bu mantıkla düşündüğümüzde inşaat, mimarlık ve yapı sektörüne yönelik ilginç fikir projelerini üretmek ütopik’te değil doğrusu.

Şimdi hazırsanız sektöre dair henüz uygulanmadığını düşündüğüm , yapılabilirliği üzerine araştırmalar yaptığım, inovatif fikir projelerini sıralayalım;

1.) İhtiyaç halinde genişletilebilen apartman daireleri!

Benzer mantık İstanbul NEF projelerinde uygulanıyor ama öyle bir strüktür ve mimari olacakki, ihtiyaç duyulması halinde genişletilme işlemi yapıldığında başka bir daire küçülmeyecek.

Bu şimdilik strüktür, mimari açısından yapılabilir dursa da, art niyetli konut geliştiricilerin rantsal kavgalarına sebebiyet verebilecek nitelikte ve yönetmeliklerimiz bunun için elverişli değil.

Genişleyebilen dairelerin şöyle faydaları olacak, örneğin yeni bir çift evliliklerinin ardından 2. yılında bir çocuk sahibi oldu diyelim.Bu bebeğe bir oda gerekecek ve hemen büyütülebilir hale getirilmesi avantaj sağlayacaktır.Ya da uzun süreli yatılı kalacak bir misafir geldiğinde hemen bir oda daha ilave edilerek genişletilebilir konsept hayal ediyorum.

2.) Tamamen havada asılı kalabilen yaşam alanları..Yani temel yok, yeryüzüyle ilişkisi yok..Bu konsepte gökyüzünde yaşam diyesim geldi 🙂

Drone taxi mantığıyla geçtiğimiz günlerde ilginç bir fikir daha geldi aklıma..Düşünsenize, zeminle bağlantısı olmayan tamamen havada asılı duran evlerde yaşadığınızı, işyerlerinde çalıştığınızı.Mevcut yaşam alanlarımızdaki gökdelenlerden ne farkı var diyeceksiniz.Hemen cevap vereyim, temelin, zemin katın işgal ettiği alanlar yeşil alan olabilir!

3.) Yeraltı gökdelenleri!

Göğü yararcasına yükselenlerine inat magmaya ulaşmaya çalışan yeraltı gökdelenleri hayal ediyorum bir de.Gerçi ‘gökdelen’ tabiri de saçma kalıyor bu tarz yapılar için ama daha iyi anlatacak bir ifade bulamadım doğrusu

4.) Sürekli hareket halinde olan apartman daireleri!

Buna dymamic architecture deniliyor ama, benim fikrim bunu biraz daha kompleks haline getirebilecek nitelikte.Düşünsenize, kuzeye bakan daireyi satın aldınız ama öğlen batıya döndü, akşama doğuya döndüğünü.Manzarayı paylaşamayan hotel odaları için ideal satış sağlayabilecek bir yöntem doğrusu.

5.) Bir çantaya sığabilecek kadar küçük şekilde katlanabilen ev!

Evinizi çantanızda taşımak fikri..Hemde çadır gibi dayanıksız ve kumaş malzemeden değil.Fiber teknolojinin gelişmesiyle hafif ama çelikten daha dayanıklı evler hayal ediyorum.

6.) 6. Fikrim akademik düzlemde..

Mimarlık eğitimi alan son sınıf öğrencileri bitirme projesi olarak en büyüğü 10 metrekarelik taşınabilir evler tasarlayacak ve yapacak! Böylelikle nasıl daha hafif, nasıl daha dayanıklı malzeme kullanabilirim sorusuna hem teorik hem pratik kazanımlarla bilgiler eklemiş olacak.

7.) Tematik , kültürel ve faydalı eğlence parkları fikri!

Düşünsenize bir kaç genç arkadaş her boş vakitlerinde buluşup ya sinema yapıyor, ya da avm’de mağazalar arasında boş boş geziniyor.En iyi ihtimalle kafelerde nargile tüttürüyor.

Çılgın fikir projesi pek sayılamaz ama heryerin avm’lerle dolduğu bir yerleşim biriminde bunu uygulamak bence yeterince çılgınlık 🙂

8.) Konaklamak ve misafir etmek üzerine bir fikir..

Bir online ya da gerçek kişilerden oluşan kulüp düşünün.Evinizin bir kenarını / odasını o kulüpten insanlarla paylaşmak fikri yani.Şöyle ki; siz de o kulüpten başka insanların yaşadığı bölgeye gittiğinizde evini kullanabileceksiniz.Bu fikri hotel işletmecileri sevmeyecek ama durum oldukça eğlenceli.Peki bunun mimari ile ne alakası var diyeceksiniz.İnanılmaz derecede var; ‘evlerin yaşadığınız kısmı için değil bu paylaşılan mahaller..Ev sahibinin bile kullanmadığı ayrı bir kapıdan girilebilen yerler.Mimari projelendirme aşamasında ‘kulüp odası’ adı altında planlanacak!.Düşünsenize bu ev kaç oda diye sorulduğunu; ‘bu ev 3+1+1’ 🙂

Benim fikrimde ise tematik parklarda geleneksel kutu – taş oyunları, masa oyunları kulüplerine girip tanımadıkları rakipleriyle eğlenceli dakikalar geçirebilecek, gerçek manada sosyalleşebilecek.Parkı sadece kutu – taş oyunlarından ibaret sanmayın, parkın içerisinde aynı zamanda fiziksel ve kültürel aktiviteler de sergiler ve eğitsel atelyeler vs. de bulunacak.

Yukarıda sıraladığım fikirlere dair sayfalarca geliştirilme fikrine de sahibim.Hoşunuza çok fazla giden ve daha detaylı anlatmamı istediğiniz fikirlerim için mail@tasarimgunlugu.com adresinden veya aşağıda yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Murat ERÇELEBİ

Tasarım ve inovasyona dair hemen herşeyi kendi persfektifimle yorumlamak ve paylaşmak için tasarımgünlüğü'nde yazıyorum. #Mimar #baba #tasarımcı #blogger

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla İnovasyon

Reklam
Reklam
Yukarı