Bağlan

Tasarım günlüğü

Ceylan derisine çizimden yüksek teknolojili çizim programlarına nasıl geçtik?

Teknoloji

Ceylan derisine çizimden yüksek teknolojili çizim programlarına nasıl geçtik?

Ceylan derisinden yüksek özellikli CAD yazılımlarına geçiş yıllar içerisinde nasıl oldu?.Tasarımcılar ve mimarların bu sürece adaptasyonları, entegrasyonları ve süregelen alışkanlıklarının değişimi hakkında bir yazı hazırladık.

Çizim programları ve çizim uygulamaları bu süreçte nasıl gelişti diye hiç düşündünüz mü?.Elle günler süren çizimler artık bir kaç saat içerisinde derlenip toparlanıyor en ince detaylara kadar nokta atışıyla belki bir kaç günde çizilebiliyor.

Mimarlık teknolojileri günümüzde artık üstelik sadece çizimlerden de ibaret değil.Bu teknolojiler sunumdan, uygulama alanlarına kadar pek çok boyutuyla ele alındığında uygulamaya yönelik kolaylıkları bir kenara bırakın satış pazarlama ve akademik süreçte katkı sağlar boyutlara ulaştı.

Mimarlık mesleği çizim ile tek başına bağdaştırılamasa da işin çizim boyutu ciddi anlamda önem arzetmektedir.

Özellikle de 2d çizim ile 3d modelleme aynı anda Revit Architecture adlı programlar gibi özel yazılımlarla da birlikte yapılabiliyor.Yani siz 2d olarak duvarları çizdikçe program girdiğiniz veriler ışığında 3d olarak başka bir ekranda modellemeyi kendi yapıyor.

Bu ve bunun gibi daha çok fazla örnekler sıralanabilir değerli dostlar.Bir başka yazımızda da mimarlık için sunum, çizim ve görselleştirme ile pazarlama teknolojilerini de paylaşmalıyız.Bunun haberini de sosyal medya hesaplarımızı takip ederek haberdar olabilirsiniz.

Çizim programları ile ilgili gelişmeler bu yazımızda bal peteğinden esinlenerek tasarlanan villa projesindeki gibi yenilikçi şeyleri artırmakta..

 

 

Murat ERÇELEBİ

Tasarım ve inovasyona dair hemen herşeyi kendi persfektifimle yorumlamak ve paylaşmak için tasarımgünlüğü'nde yazıyorum. #Mimar #baba #tasarımcı #blogger

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Teknoloji

Reklam
Reklam
Yukarı