Bağlan

Tasarım günlüğü

Dwg formatındaki bir çizim whatsapp’tan nasıl gönderilir?

Teknoloji

Dwg formatındaki bir çizim whatsapp’tan nasıl gönderilir?

Dwg formatındaki bir çizim whatsapp ile nasıl gönderilir? sorusuna yanıt arayacağız bu yazımızda.Öncelikle whatsapp henüz 3 4 ay kadar önce pdf dosya paylaşımına izin veren güncellemesini paylaşmıştı.Bu şekilde yaparsanız kolay ve hızlı yoldan DWG formatındaki bir çiziminizi whatsapp ile gönderebilirsiniz.

Ama jpeg olarak göndermek çoğu kez daha kolay ve anlaşılır olacaktır.Jpeg formatına çevirerek kaydet (plot) dediğinizde masaüstünüze doğrudan jpeg formatında kaydederek atacaktır.

Bu defa çözünürlük bir hayli düşük olacağından çizimle ilgili sağlıklı bir veriye ulaşamayacaksınız.

Adım adım dwg formatındaki çiziminizi jpeg ‘e çevirip whatsapp’tan kolayca paylaşacağınız yöntemi paylaşıyoruz..

ADIM 1. Çiziminizi tamamladıktan sonra CTRL + P ile plot komutunu girerek yazdır diyorsunuz.

Sonrasında kağıt boyutunu mümkün olduğunca A2 A0 gibi büyük olanlardan seçiyorsunuz.Ve PDF olarak kaydet seçeneğini seçiyorsunuz.Böylelikle kağıt boyutu büyük olduğundan çözünürlüğünüz de bir o kadar kaliteli olacaktır.

ADIM 2. Pdf olarak kaydettiğiniz çiziminizi açıp üstte yer alan EDİT seçeneğini tıklayın take a snapshoot / ekran görüntüsü al seçeneğini tıklıyorsunuz.Ama bunu yapmadan önce çizimi yakınlaştırmanız çözünürlüğün artması için faydalı olacaktır.

ADIM 3. Yeterince yakınlaştırdığınızdan emin olduktan sonra ekran görüntüsünü alıp paint açarak ctrl + v yapıyorsunuz.Yapıştırılan görüntüyü de farklı kaydet diyerek jpg / jpeg olarak kaydediyorsunuz.

SON ADIM; Jpeg ya da jpg olarak kaydettiğiniz görüntüyü whatsapp web üzerinden kolayca tutup sohbet penceresi üzerine taşıyarak atıyorsunuz.

İşlem bu kadar basit..

Peki whatsapp üzerinden proje hakkında bilgi alışverişi neden bu kadar popüler olmaya başladı.

Çünkü hızlı ve kolay bir görüntüleme yöntemi , bu şekilde paylaşım ile işverenin cad bilmesine, cad programına sahip olmasına gerek yok.Herhangi bir resmi incelermiş gibi ufak parmak hareketleriyle yakınlaştırıp uzaklaştırabiliyor olması bunu çekici hale getiriyor.

Bir diğer avantajı da , çıktı almak ozalitçiye gitmek konusuna gerek olmadan projenizi kolayca sunmaya olanak sağlıyor.

Teknolojik altyapıların mimarlık işlerinde nasıl daha fazla kullanılabileceğine yönelik paylaşımlara tasarımgünlüğü ‘nde devam edeceğiz.

Siz hangi teknolojik altyapıları proje , sunum veya çizim işlerinizde kullanıyor sunuz?

Okumaya devam et
Murat ERÇELEBİ

Tasarım ve inovasyona dair hemen herşeyi kendi persfektifimle yorumlamak ve paylaşmak için tasarımgünlüğü'nde yazıyorum. #Mimar #baba #tasarımcı #blogger

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Teknoloji

Reklam
Reklam
Yukarı