Bağlan

Tasarım günlüğü

Tasarımcılar için etkili sunum neden bu kadar önemlidir?

Haber

Tasarımcılar için etkili sunum neden bu kadar önemlidir?

İyi bir tasarım için gerekli olan doneler akademik ortamda , gerekse de profesyonel hayatta kazanılmakta.Bunlar sonradan öğrenilecek şeyler olduğu kadar bana göre doğuştan gelebilecek yetiler de olabilir.

Bu yazımızda sizler için etkili sunuma açılan kapıları aralayacağız.10 seneye yakın piyasa deneyimi olan bir mimar, kendince bir şeyler üretmeye çalışan tasarımcı olarak yazacağım bu hususları profesyonel kariyerim içerisinde kulağıma çalınan veriler ve deneyimlerle harmanlayacağım.

Tasarımcılar için etkili sunum neden önemlidir?

Bunun çok fazla sebebi var.Öncelikle sunuma verilen değer en az tasarımın geliştirilme süreci kadar olmalıdır.Yani tasarımın geliştirilme süreci için sarfedilen enerji kadar sunuma vakit ayrılmalıdır.

İyi bir tasarım iyi bir sunumla birleştiğinde ortaya muhteşem sonuçlar çıkar.Ama işin püf noktası şu ki; bir tasarıma kötü demeye dilim varmasa bile (neticede insan emeği) kötü bir tasarım çok iyi bir sunumla başarıya ulaşabilir.Bu işverene kendinizi anlatmak olarak ta yorumlanabilir.

Peki etkili bir sunum için neler gereklidir?

Etkili sunuma yönelik özellikle kişisel gelişim kitapları içerisinde korkunç sayıda örnekler var.Tasarımcının sunumuna yönelik örnekleri filtrelediğimizde bu sayıda ciddi bir azalma oluyor.İşte bu yazımızda bu eksikliği gidereceğim.

Etkili bir sunum için gerekli olan şeylerin başında sunumu yapılacak tasarımı iyi anlamak ve pozitif , işverenin hoşuna gidebilecek şeyleri güzelce listelemek var.

Etkili sunumun etkin anahtarlarından biri de tasarımı iyi anladıktan sonra bunları karşıya aktarabilecek donelerdir.

Geçtiğimiz günlerde sahibinden sitesinde cep projeksiyonu’na rastladım.O kadar çok hoşuma gitti ki, fiyatına hiç bakmadan alacaktım.Cep projeksiyonu ile sunum yapmanın karşıyı etkilemeye faydalı olacağından şüphem yok.

Cep projeksiyonu, tasarıma dair tüm soru işaretlerinin giderilmesi etkili bir sunum için gerekli şeylerden birkaçı.

Etkili bir sunum için kullanılabilecek diğer fikirler;

  • Kısa bir grafik animasyon
  • İnfografik (ki bu pek çok sektörde öncü materyallerdendir)
  • VR ya da sanal gerçeklik gözlüğü
  • Görseller
  • Videolar
  • Kısa film gösterimi
  • Çok iyi bir anlatım dili, vücut , kıyafet kompozisyonu.

Bir tasarım ne kadar başarılı olursa olsun çok iyi izahata mutlaka ihtiyacı olacaktır.Bazıları her ne kadar iyi bir tasarımın izahata ihtiyacı yoktur dese de!

Peki sizin fikirleriniz ne etkili sunum noktasında?.

 

 

Murat ERÇELEBİ

Tasarım ve inovasyona dair hemen herşeyi kendi persfektifimle yorumlamak ve paylaşmak için tasarımgünlüğü'nde yazıyorum. #Mimar #baba #tasarımcı #blogger

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Haber

Reklam
Reklam
Yukarı