Bağlan

Tasarım günlüğü

Gelecek İçin Geliştirilen Hidrojen Üreten Güneş Boyası

Haber

Gelecek İçin Geliştirilen Hidrojen Üreten Güneş Boyası

Çeşitli araştırma ve uygulamalar sonucu geliştirilen güneş boyası hidrojen gazı üretimi gerçekleştirilerek sağlanmıştır.

Genel olarak işlem aşaması sırasında elektrik enerjisi kullanılmakta ve bu sebepler ile gaz üretimi yapmak ve sağlamak daha sağlıklı bir yöntem çeşitlerindendir. Hidrojen kullanımı ülkemizde ve dünyada giderek geniş alanlara sahip olmaktadır.

Kullanılmakta olan bu hava gazında akla ilk gelen kulanım yerlerinin başında balon ve zeplin gibi hava araçları gelmektedir.

Genel olarak birçok bölge ve alanlardaki ev ve yapılarda kullanılmakta olan hidrojen, genellikle belirli karışımlar ile elde edilmekte ve oluşturulmaktadır. Çeşitli olarak ulaşımlarda ve endüstri alanlarında kullanılmakta olan bu gazların kullanım yerleri ve alanlarının gelişmesi için gerekli çalışmalar ve yatırımlar sürmekte ve uygulanmaktadır.

Hidrojen Üreten Güneş Boyası Geliştirme Aşaması

Araştırmacılar tarafından Avustralya’daki RMIT Üniversitesinde güneş boyası hidrojen üretimi için çeşitli ayakkabı ve börekleri kuru tutabilen paketlerde bulunan sülfür bileşiği tasarlandı ve tasarlanan bu bileşik, suyun oksijen ve hidrojene ayrılmasını harekete geçirmesi gibi davranmasıyla önemli avantajlara sahip olmaktadır.

Bu araştırmacılar ise tasarlanan bu bileşik için daha sonra bileşiğin parçaları ile karıştırılmasını sağlayan etkenin, güneşi emip hidrojen üretmekte olan boya parçası oluşturduklarını keşfetmişlerdir.

Bu proje ile ev ve yapılarınızı boyarken diğer yandan da gerekli enerjileri de sağlayabilme imkânına sahip olabileceksiniz.

Güneş Boyasından Elde Edilebilen Hidrojen Kullanım Alanı

Birkaç araştırmacı tarafından uzun uğraşlar sonucu güneş boyası hidrojen ilişkisi sayesinden hidrojen üretebilen güneş boyaları geliştirilmiş ve daha da kapsamlı detaylara inilmektedir. Gelecek için önemli gazlardan olan hidrojen gazının ise kullanımı oldukça yaygındır.

Akla gelebilecek olan her alanda çeşitli özelliklerde kullanılmakta olan gazlardır. Kullanım alanı olarak akla ilk gelmiş olduğu yer ise balon ve zeplinler gelmektedir. Bu tür hava taşıma araçları hidrojen gazları ile havalanmakta ve o gazlar ile uçmaktadır.

Genel olarak metalürji ve gıda sektöründe farklı konumlarda kullanılmaktadır. Ayrıca bu hidrojen gazları, uzay mekiklerinde yer alan roketlerin yakıtı da hidrojen gazları ile sağlanmakta ve uygulanmaktadır.

Okumaya devam et
Reklam
Sizin için seçtiklerimiz..
Erdem Sulakdağ

Tasarımın ikna edici gücü ve inovatif yenilikler hakkında yazılar yazıyorum. #veteriner #araştırmacı #girişimci #blogger

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Haber

Reklam
Reklam
Yukarı