Bağlan

Tasarım günlüğü

Analiz: Girişimcilik doğuştan gelen bir özellik midir?

Genel

Analiz: Girişimcilik doğuştan gelen bir özellik midir?

Yeni bir fikre sahip olmak yaratıcılık ile birleştiğinde çok faydalı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Fikir, insan varlığının yüzbinlerce yıldır sürmesinde en önemli araçlardan biri olmuş ve insanlığın şekillenmesini sağlamıştır.

Yeni ve yaratıcı bir fikre sahip olan her insan daima toplum açısından fayda oluşturmaya aday olmuştur. Yeni bir fikir sahibi olmanın tek başına bir geçerliliği ve faydası bulunmayacağı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Fikirler bir işleve dönüştüğü zaman fayda yaratırlar.

Fikirlerin işleve dönüşmesini sağlayan insan özelliğine ise girişimcilik ruhu denir. Girişimci toplumda fayda oluşturacağını bildiği ve talep göreceğini tahmin edebildiği şeyi faaliyete dökerek elle tutulur somut bir meta haline getiren kişidir.

Örneğin ihtiyaç duyulan bir kentte, oto kuaför hizmeti veren bir işletme açmak bir girişimcilik modelidir.

Girişimcilik Ve İnovasyon Bir Bütündür

İnsanlar içlerinde bulunan yaratıcı ruha dayanarak topluma fayda sağlayacak bir ürün veya hizmet hayal edebiliyorlarsa ve bu hayali gerçekleştirmek istiyorlar ise bu yolda attıkları adım bir girişimciliktir. Bu girişimcilik sayesinde hayalin gerçekleştirilmesi yoluyla yeni bir icadın ortaya koyulması veya yeni bir şeyin keşfedilmesi ise inovasyon olur.

İnovasyon topluma fayda sağlayacak bir ürünün veya hizmetin somut bir hale getirilerek ortaya konması ve topluma sunularak fayda sağlanması yoluyla girişimci tarafından karşılığının alınması demektir. İnovasyonu sağlayan başlıca şey yaratıcılıktır.

Yaratıcılık öncelikle girişimciliği doğurur. Bu nedenle girişimcilik ve inovasyon ayrılmaz bir bütün olarak bir arada bulunur.

İnovasyon Çağında Yaşamak

Günümüz teknolojileri ve geliştirilen her yeni ürün ile hizmet türü yıllardır insanların dünyaya sunduğu inovasyonlara örnektir.

Yaşanılan bu çağ, inovasyon çağı olarak adlandırılmakta ve hükümetler tarafından da yaratıcılık ile girişimcilik desteklenmektedir. Örneğin günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olan sosyal medya ortamları yüzyılın en büyük inovasyonları olmuştur.

Bu sosyal ortamların keşfinde önce yaratıcılık ortaya çıkmış ve buda bir fikrin oluşmasını sağlamıştır. Bu fikir insanlar tarafından bir gerçeğe dönüştürülmek istenmiş ve bu yolda atılan adımda girişimcilik olmuştur. Bu girişimcilik sayesinde de bir inovasyon yaratılmıştır.

Okumaya devam et
Reklam
Sizin için seçtiklerimiz..
Erdem Sulakdağ

Tasarımın ikna edici gücü ve inovatif yenilikler hakkında yazılar yazıyorum. #veteriner #araştırmacı #girişimci #blogger

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Genel

Reklam
Reklam
Yukarı