Bağlan

Tasarım günlüğü

İngiliz Mimarlık firması Gökyüzüyle dans eden bir şapel tasarladı

Tasarım

İngiliz Mimarlık firması Gökyüzüyle dans eden bir şapel tasarladı

İngiliz Mimarlık firması Gökyüzüyle dans eden bir şapel tasarladı.Haberimizin detayında bu şapele dair detaylı tasarım kritiklerine ulaşacaksınız.

İngiliz mimarlar (Steyn Design Studio) , tasarımında Zaha Hadid’in Azarbeycan’daki Haydar Aliyev Kongre ve Kültür Merkezi projesinden epeyce esinlenmiş gibi duruyor.Parametrik mimarinin incelikleri ile bezedikleri bu ibadet yapısı düz ve oldukça geniş bir ufka sahip rahat bir topoğrafya üzerine oturtulmuş.

Güney Afrika’da sakin bir lokasyona bina edilen proje, henüz çok taze , 3 ay kadar önce tamamlanmış.

Tasarımına bakıldığında melek figürlerinin iç mekan duvarlarda pek görülmediği ancak kabuk olarak bunlardan esinlenildiği de apaçık şekilde görülmektedir.

Fiber Beton ve cam – çelik kullanımı dikkat çekmekte.Parametrik mimari için güzel sayılabilecek elegan bir tasarım olmuş.

İnsanları Tanrıyla başbaşa bırakacak nitelikte tasarımı, süslemelerden uzak, şaşaa ve gösteriş olmaksızın değerlendirilen bu yapı davetkar ve cüretkar mimarisi ile başarılı bulduğumuz bir yapı oldu.

 

Murat ERÇELEBİ

Tasarım ve inovasyona dair hemen herşeyi kendi persfektifimle yorumlamak ve paylaşmak için tasarımgünlüğü'nde yazıyorum. #Mimar #baba #tasarımcı #blogger

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Tasarım

Reklam
Reklam
Yukarı