Bağlan

Tasarım günlüğü

Bu tapınağın inşaatı için tam 100.000 kitap kullanıldı!

Haber

Bu tapınağın inşaatı için tam 100.000 kitap kullanıldı!

Arjantin’li 74 yaşındaki sanatçı Marta Minujín , Almanya’da gerçekleşmesi planlanan kitap festivaline damga vuracak bir pavyon tasarladı.Bu pavyon Yunan’ın ünlü Parthenon Tapınağı ‘nın başarılı karikatürize edilmiş bir kopyasıydı.

İşin ilginç tarafı kitapların kullanılarak inşa edildiği bu sembolik tapınak, dünya çapında yasaklanan 170 kitabın 100.000 adet çoğaltılmasıyla inşa edilmiş.

Çelik, plastik jelatin ve muhtelif yapıştırıcılar kullanılarak kitaplarla inşa edilen tapınak ziyaretçi akınına uğruyor.

Ayrıca tüm bunlara ilave olarak edinilen diğer bilgilere göre siyasi baskılara karşı direncin bir simgesi olarak kurgulandığı da söylentiler arasında.

Mimarinin siyasi emellere alet edilmesi mi dersiniz, mimari ile siyasi mesajlar vermek mi dersiniz artık ne dersiniz bilemiyorum ama sanırım kitaplar dolusu şeyi etrafı koca sütunlarla çevrili bir yapıyla ifade etmek en kolayı gibi duruyor.

Arjantinli ihtiyar sanatçının gerçekleştirdiği bu mükemmel yapı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Pınar Betten

Yeni iş fikirleri, inovasyon ve teknoloji üzerine güncel gelişmeleri paylaştığım bir yazı koleksiyonum var!. #maceracı #gezgin #yenilik #blog #inovasyon #film #animasyon ve #lifee

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Haber

Reklam
Reklam
Yukarı