Bağlan

Tasarım günlüğü

Kuşkonmaz Camii hakkında bilmeniz gerekenler

Koca Sinan'ın bugünlerde tartışılan tasarımı hakkında..

Haber

Kuşkonmaz Camii hakkında bilmeniz gerekenler

Mimarlık efsaneleri ve mimari tasarım öyküleri her zaman ilgi çekici olmuştur.Özellikle Mimar Sinan bu konuda top20 ‘nin belki de ilk sırasındadır.Tasarım günlüğü ‘nde bugün Mimar Sinan eserlerinden en fazla konuşulanlarından biri olan Şemsi Paşa Camii ‘ni konu alacağız.Şemsi Paşa Camii hakkında bilgi ve belgeleri paylaşacağımız bu yazımızda namı diğer Kuşkonmaz camii hakkında önemli bilgilere ulaşabileceksiniz.

Şemsi Paşa Camii öyle bir noktada inşaa edilmiş ki, Kuzey ve Güneyden gelen rüzgarların kesiştiği noktada bulunuyor.Böyle bir kesişim kuşlar için aşık olacakları bir atmosfer sağlamadığından kuşlar kubbeye konamıyor.

1500’lü yıllarda yapıldığı bilinen Şemsi Paşa Camii, Atatürk’ün emriyle 1940’lı yıllarda elden geçirilerek yenilenmiş.Sonrasında yaşadığımız döneme kadar çeşitli zamanlarda restorasyonlara ev sahipliği yaptı.

Şemsi Paşa’nın Caminin tamamlanışını göremeden vefat etmesi de bu yapıyı bir hayli manidar yapıyor doğrusu.

1580 yılında ibadete açılan camii’nin günümüzde tuhaf tartışmalara konu olması da büyük Mimarımıza bence saygısızlık.

Kent ve insanların belleklerinde önemli yerlere sahip olan yapıların , kesin surette aslına sadık kalan düzenlemelerle yenilenebileceğini düşünüyorum.Sizce de öyle olması gerekmiyor mu?

Pınar Betten

Yeni iş fikirleri, inovasyon ve teknoloji üzerine güncel gelişmeleri paylaştığım bir yazı koleksiyonum var!. #maceracı #gezgin #yenilik #blog #inovasyon #film #animasyon ve #lifee

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Haber

Reklam
Reklam
Yukarı