Bağlan

Tasarım günlüğü

Hiç bitmeyen kilise: La Sagrada Familia artık kısmi olarak açıldı!

Haber

Hiç bitmeyen kilise: La Sagrada Familia artık kısmi olarak açıldı!

Katalanya’da hiç yerel halk tarafından hiç bitmeyen kilise olarak adlandırılan yapının artık pazar günleri 5 dilde ayinlere açıldığı öğrenildi.La Sagrada Familia kilisesi artık gezilebilecek.

Lavanguardia sitesinin haberine göre pazar günleri İtalyanca , İngilizce , İspanyolca , Katalanca ve Fransızca dillerinde ayin düzenlenecek.Girişlerin ücretsiz olarak sağlanacağı bu etkinliklere yoğun bir katılım bekleniyor.

La Sagrada Familia , Dünya çapında beğenilen, merak edilen mimari yapılar arasında şüphesiz ilk 10’da dır.Bu muhteşem mimariyi daha yakından tanımak için Katalanya’ya gidip cephesinden bir kare selfie ile dönenlere yönelik heyecan verici ve bir o kadar üzücü bir gelişme olduğunu da belirtmeliyiz.

La Sagrada Familia Hakkında bilinmesi gerekenler

Bu muhteşem yapının şuanki yerinde 1882’de Francisco de Paula del Villary Lozano’nun başladığı yine Neogotik bir yapı yükselecekti.Lozano ile o dönemki hükümet yetkilileri arasında yaşanan problemler neticesinde projenin başına modern mimarinin usta ismi Antoni Gaudi atandı.

Art nouveau ve Modern Neo-gotik tarzda inşa edilen yapı, ilk olarak 1882 yılında inşaatına başlanmış.Yapının tam adı Templo Expiatorio de la Sagrada Familia ((Kutsal Aile Kefaret Tapınağı) olup Anton Gaudi ‘nin en popüler eseridir.

Bu yapı mimari ve manevi anlamda kendi için adeta nirvana noktasıydı.Gaudi bu durumun farkına vardığında 1908 yılından itibaren başka hiç bir işle ilgilenmedi.Ofisini bu yapıya taşıdı.

Mimarlık Otoritelerine göre Antoni Gaudi ‘nin 100. ölüm yıldönümü olan 2026 yılında tamamlanması öngörülüyor.

Tarih kokan, mimarinin iliklerimize kadar işlediği mimarın heyecanını tam anlamıyla yansıtan ve ne bileyim daha fazla övgü sözlerini hakeden bu muhteşem yapı La Sagrada Familia işte böyle bir öyküye sahipmiş.Haberi paylaşırken ufak bir tarama ile bu güzel verileri de hafızamızda tazelemiş olduk.

La Sagrada Familia Hakkında düşünceleriniz neler?.Bu muhteşem yapının gerçekten 2026 yılında bitirilebileceğine inanıyor musunuz?

 

 

Ezgi Özgentürk

Tasarım incelemeleri, kritikler ve iç mekan tasarımlarına yönelik yazıları tasarimgunlugu'nde paylaşıyorum. #Sanat tarihi #modern sanatlar #kültürel etkinlikler editörüyüm.

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Haber

Reklam
Reklam
Yukarı