Bağlan

Tasarım günlüğü

Leonardo Da Vinci hakkında muhtemelen daha önce bilmedikleriniz

Haber

Leonardo Da Vinci hakkında muhtemelen daha önce bilmedikleriniz

Rönesans adamı terimi, on beşinci yüzyıl İtalya’sından gelir ve birtakım farklı alanlarda bilgi ve beceriye sahip bir kişinin fikrine atıfta bulunur.

Belki de, tek bir kişi bir Rönesans adamı fikrini bir sanatçı, bilim insanı, mimar, mühendis ve mucit olan Leonardo da Vinci‘den daha iyi tanımlamaz.

Leonardo da Vinci bir sanatçı olarak yaptığı çalışmalarla ünlü olmasına rağmen, aslında bilim ve teknolojideki çabaları üzerine biraz zaman harcadı.

Elbette, detaylı eskizleri ve farklı sanatı icatlarında büyük bir rol oynadı ve eskiz defterleri daha sonra da Vinci’nin aslında var olanları inşa etmeden önce çok sayıda fikri öngördüğüne dair deliller sundu.

Leonardo da Vinci Tasarım Dehası Uçan Makineleri, Savaş Makineleri

Tarihçiler, Leonardo da Vinci‘nin uçuş ile ilgili ilgisini, rüzgâr hızını ölçmek için bir alet olan anemometreyi yenilemeye yönlendirdiğini önermektedir.

İlk gerçek helikopter 1940’lara kadar inşa edilmemiş olmasına rağmen, Leonardo da Vinci’nin 15. yüzyılın sonlarından eskizlerinin modern uçan makinenin öncülü olduğuna inanılıyor.

İlk pratik paraşüt icadı için kredi genellikle Sebastien Lenormand’a 1783’de gönderilirken, Leonardo da Vinci paraşüt fikrini aslında birkaç yüz yıl önce tasarladı.

Barutun 15. yüzyılda yeni doğan döneminde olduğu halde Leonardo, tasarımlarında çoğunlukla kullandı ve nihai ortaya çıkışı 19. ve 20. yüzyılın savaşında seçilecek silah olarak öngördü. Modern tankın öncüsü Leonardo da Vinci’nin zırhlı araç buluşu her yönden hareket edebildi ve çok sayıda silahla donatıldı.

Da Vinci’nin savaş makinelerinin en ünlü silahı olan zırhlı araç, muhalif bir orduya gözdağı vermek ve dağılmak üzere tasarlandı.

Venedik’te çalışırken, 1500’de, da Vinci, sualtı düşman gemilerine sinsi saldırılar düzenlemek için dalış elbisesi tasarladı. Deri dalış elbisesi, dalgıç başının üstünden geçen torba benzeri bir maske ile donatılmıştır.

Leonardo da Vinci’nin İnsansı Robotu

Leonardo Da Vinci‘nin icatlarının çoğu zamanından önceydi, ancak insansı robot tasarımı gerçekten fütüristikti. Sforza himayesinde da Vinci, kollarını sallayabilen, boynunu hareket ettiren, hatta ağzını açıp kapatabilen bir “robot şövalyesi” yarattı.

Da Vinci’nin robot şövalyesini tasarladıktan yaklaşık 450 yıl sonra, icadın ayrıntılı çizimleri yeniden keşfedildi. Ve 21. yüzyılın başlarında, bir robotist modern çağ için insan robotu tasarımında bu notlardan bir sayfa aldı.

NASA ve Lockheed Martin için robotik sistemler geliştiren bir robotçu olan Mark Rosheim, 2002’de da Vinci’nin robot şövalye modelini kurdu.

Murat ERÇELEBİ

Tasarım ve inovasyona dair hemen herşeyi kendi persfektifimle yorumlamak ve paylaşmak için tasarımgünlüğü'nde yazıyorum. #Mimar #baba #tasarımcı #blogger

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Haber

Reklam
Reklam
Yukarı