Bağlan

Tasarım günlüğü

Tasarımlarda sadelik ve basitlik arasındaki ince çizgi nedir?

Haber

Tasarımlarda sadelik ve basitlik arasındaki ince çizgi nedir?

Tasarımda sadelik ve basitlik arasındaki ince çizgi nedir?.Sorusunun yanıtını bu yazıda bulacaksınız.

Tasarımda sadelik özellikle modern seven kullanıcılara hitap ederken, basitlik çoğu zaman bir zamana özgü tasarımlarda kendini gösterir.Tasarımcı özgün bir iş ortaya çıkaracağım diye uğraşırken sadelik mottosuyla yola çıktığında işi biraz abartarak basit’liğe ulaşabilir.Basitlik anlaşılabilirlik, yalınlık ya da fonksiyonellik anlamında değil, yetersiz , sürdürülemeyen anlamında kullanılmıştır bunu mutlaka söylemeliyiz.

Tasarımcıların yalınlık anlayışı yetiştikleri yerin ifade gücüyle de doğru orantılıdır.Bu nasıl mı oluyor?.

Tam olarak şöyle; gösterişi, şaşayı ve zenginliği seven bir toplumda yetişen bir tasarımcı üretimleriyle de buna yatkın işler ortaya çıkarmaktadır.

Oysa yalınlık düzeyi yüksek üretimlerin içerisinde yetişen bir tasarımcı da kendini ne kadar zorlarsa zorlasın gösterişe hitap eden üretimler yapmak noktasında başarıya pek ulaşamazlar.

Şimdi sadelik , yalınlık ve basitlik aynı şeyler mi?

Sadelik sonuca ulaşmak noktasında üretime yönelik hızlı ama modern grafik gücünü simgelerken, yalınlık tüm bunları yaparken açıkçası biraz daha monotonluğa kaçmak gibi yorumlanabilir.Basitlik mevzusu tüm bunların meydana gelirken hedeften saparak amacına ulaşamamasıdır.

Ama şunu da unutmadan belirtmekte fayda var ki, basitlik bir çok mecmuada özel bir istem sonucu bilerek ve isteyerek oluşturulmuş algısıyla sunulmakta.Tasarım incelemelerine bir bakın, bu kelimeyi mutlaka göreceksiniz.Oysa bu ayrımı yapamayan bir anlatıcı bazen yanlış yönlendirmelere de sürükleyebilir.

Siz ne düşünüyorsunuz basitlik, yalınlık ve sadelik arasındaki farkı tasarımcı ya da son kullanıcı olarak?

 

Ezgi Özgentürk

Tasarım incelemeleri, kritikler ve iç mekan tasarımlarına yönelik yazıları tasarimgunlugu'nde paylaşıyorum. #Sanat tarihi #modern sanatlar #kültürel etkinlikler editörüyüm.

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Haber

Reklam
Reklam
Yukarı