Bağlan

Tasarım günlüğü

Sanal gerçeklik gözlüğünü kullanarak iç mekan tasarımı sunmak

İnovasyon

Sanal gerçeklik gözlüğünü kullanarak iç mekan tasarımı sunmak

Sanal gerçeklik, VR ya da adına ne derseniz.Bazıları adına orada olma hissi dese de bu teknolojiyi mimarlık ve tasarım teknolojileriyle birleştirerek kullanmak ciddi anlamda tatmin edici oluyor.

Yaklaşık 8 yıla yakın süredir mimarlık ve projecilikle ilgileniyorum.Mimarimedya, mimarigaleri ve şuan mimarihaber.net , tasarimgunlugu.com gibi sitelerle de boş vakitlerimde uğraşıyorum.Mimarlıktan arta kalan vakitlerimi çocuklarıma harcamaktan çekinmesem de blogculuktan asla vazgeçmedim.Bir yüksek beklentiyle bu işi yürütmediğimi defalarca belirttim.

Şuan Gaziantep mimarlık sektörü için ter döküyorum.Çalışmalarımı projecilik çerçevesinde yürütüyorum.Ruhsatlı uygulama projesi ve teknik imalat detayları gibi çizim ağırlıkta çalışsamda iç mekan dekorasyonu üzerine de çalışmalarımı yürütmekteyim.Çalışmalarım hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmak ve meslek pratiğime yönelik somut şeyleri daha fazla görmek isteyenler muratercelebi.com adresini ziyaret edebilirler.

Neyse gelelim neticeye, mimarlık serüvenim içerisinde blogculuk kariyerime katkı sağlaması için de yaptığım araştırmaları çoğu kez iş hayatıma da tatbik etmeye başladım.

Şimdi size buna güzel bir örnek vereceğim.

Bir müşterim eşiyle birlikte 4+1 dairesini yenilemek istediğini belirterek ofisimize gelmişti.Projeyi ne kadar mükemmel yapsak ta bunu karşıya iyi ifade edemedikten sonra başarıya yeterince ulaşamayacağına dair kuşkularım vardı.Bir de bir iş uygulandıktan sonra beğenilmezse ne olacak sorusundan korkarak bu tasarımı modelleyip hayata geçirmeden önce müşterime 3d olarak gerçek zamanlı gezebileceği bir uygulama ile göstermeliydim.

Hemen kısa bir google aratmasıyla ”sketch up 360 derece render” vs. metin kombinasyonları ile oldukça faydalı metinlere, hatta video anlatımlara ulaştım.Ve sonuç olarak mükemmele yakın bulduğum (bu tabi kişisel görüşüm 🙂 ) işlere imza attık.

Aşağıda salon, mutfak, yatak odasına dair 360 derece render ile hazırlanmış çalışmalar yer almakta.

Görsellerin üzerine tıkladığınızda fareyi sağa sola oynatarak tasarımın içerisinde sabit bir noktadan tasarıma dair incelikleri ve tam anlamıyla uygulanmış halini henüz tasarım uygulanmadan görebileceksiniz.Bu arada firmama ait facebook sayfasını da beğenebilirsiniz 🙂 .

Neyse sonuç olarak tasarımdan ziyade tasarımın nasıl sunulduğu müşteriye karşı sizi en güçlü kılacak şeylerin başında gelmektedir.

Tasarıma dair görüşleriniz, fikirleriniz eleştirileriniz küfürleriniz 🙂 ve VR  – sanal gerçeklik gözlüğüyle iç mekan deneyimi yaşatma fikrimiz için düşüncelerinizi aşağıda yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar en güncel mimarlık haberleri ve tasarım gelişmeleri için bizi takip etmeye devam edebilirsiniz.Görüşmek üzere..

Murat ERÇELEBİ

Tasarım ve inovasyona dair hemen herşeyi kendi persfektifimle yorumlamak ve paylaşmak için tasarımgünlüğü'nde yazıyorum. #Mimar #baba #tasarımcı #blogger

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla İnovasyon

Reklam
Reklam
Yukarı