Bağlan

Tasarım günlüğü

Bu devirde sıfır faizle konut kredisi veren banka var mı?

Haber

Bu devirde sıfır faizle konut kredisi veren banka var mı?

Ev sahibi olmak bu devirde hemen herkesin hayali.Oysa hayatın pek çok farklı boyutlarını düşündüğümüzde ve konut fiyatlarını gördüğümüzde bunun kolay şekilde mümkün olmayabileceğini de görüyor insan.Sıfır faizle ev sahibi olmak, uygun konut kredileri veren bankalar ve sıfır faizle konut kredisi haberleri insanı heyecanlandırsa da bunların pek çoğu ufak hızlı kayan yazılarla yalan olduğu anlaşılabiliyor.

Sizler için güzel bir değerlendirme yaptık.Ev sahibi olmanın yolları için uygun kredi koşulları sağlayan bankaları inceledik.

Konut kredisi için uygun bankalar bulmanın en güzel yolu, bankaların kısa teaser ve reklamlarından ziyade geniş geniş okuyabileceğiniz açık tanıtım metinlerini okumanız.Bunun için tek tek bütün bankaları ziyaret etmenize de gerek yok.Sizler için bunları tek bir liste ile bir araya getirdik.

Tabi öncelikle konut kredileri hakkında bilinmesi gerekenleri incelemekte fayda var;

  • Ülkemizde her ay yaklaşık 30.000 kişi konut kredisi kullanıyor.
  • Konut kredisi kullananların pek çoğu (%78) önce evi buluyor, sonra krediye başvuruyor.
  • Kredi kullanılacak evin expertiz değerinin en fazla %75’i kadar kredi verilebiliyor.
  • Aile içi satışlar için konut kredisi kullanımı seçeneği yok.Yani evi annenizden babanızdan veya başka bir yakın akrabanızdan kredi ile satın alamazsınız.
  • Uygun konut kredisi tercihi yaparken hangi bankanın ne kadar vade ile kredi verdiğinden ziyade genel koşulları mutlak surette değerlendirmelisiniz.Yani daha da açacak olursak konut kredisi için bir banka 72 ay vade uygun görürken diğer banka 36 ay vade teklif ettiğinde 72 ay vade teklifi koşullarına bağlı olarak daha avantajlı olabilmektedir.
  • İnternetten konut kredisi başvurusu yapılır mı? Sorusuna gelecek olursak, bunun için çeşitli platformlar mevcut ancak yüksek komisyon oranları ve dosya masrafları talep etmekteler.İnternetten konut kredisi başvurusu yapmak yerine doğrudan size en yakın banka şubelerinden bilgi almak en doğrusu olacaktır.

En uygun konut kredisi için hangi bankaları tercih edebilirim?

Akbank en fazla tercih edilen konut kredisi finansmanı sağlayıcısı gibi görülse de pek çok kullanıcı için yüksek komisyon ve dosya masrafları ile ilk etapta pek cazip gelmemektedir.

İşbankasının ev kredisi ise vade konusunda pazarlığı iyi yaparsanız sanki çok mantıklı gelebilir.Yeni evinizi, sahip olduğunuz evi satmayı beklemeden, üstelik satın alacağınız evin ekspertiz bedelinin tamamı kadar kredi kullanarak satın alabilirsiniz.

120 aya varan vade seçenekleri ile kullanıcıyı cezbeden masrafsız konut kredisi için bir diğer önerimiz de Yapı Kredi bankası olacaktır.

Bu yazımızda konut kredisi çekerken dikkat edilmesi gerekenleri, faizsiz konut kredileri ve uygun konut kredisi veren bankaları işlemeye çalıştık.Tasarım günlüğü’nde bu gibi fırsat haberlerini de paylaşmaya devam edeceğiz.

 

Erdem Sulakdağ

Tasarımın ikna edici gücü ve inovatif yenilikler hakkında yazılar yazıyorum. #veteriner #araştırmacı #girişimci #blogger

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Haber

Reklam
Reklam
Yukarı