Bağlan

Tasarım günlüğü

Yabancı Tasarımcıya Karşı Yerli Tasarımcının Avantajları Nelerdir?

Haber

Yabancı Tasarımcıya Karşı Yerli Tasarımcının Avantajları Nelerdir?

Tasarım adeta ikinci bir yaratımdır aslında. Tanrı yoktan var eder. Tasarımcı ise var var olanlardan ilham alarak daha başka bir şey var eder.

Önce hayalde başlar ve hedeflenen amaca doğru evrilir. Hedeflenen amaç, bir ürün ortaya koymaktır ve tasarım, insan zihninde canlanan hayalin nesnel bir gerçekliğe dönüşmesidir.

Günümüzde tasarım daha çok endüstriyel tüketim mallarının, üretimden önceki tasarlanışı, planının yapılışı anlamında kullanılır ve bunu yapan kişi de tasarımcı olarak adlandırılır. Tasarımcı, aynı zamanda tasarladığı ürünün üretiminden, pazarlanmasından, stoklanmasından, kullanılmasından da sorumludur.

Çünkü tasarım yapılırken o tasarlanılan ürün hakkında çok boyutlu düşünmesi gerekir. Çoğu zaman kendini bir kullanıcı gibi görüp tasarımına dışarıdan bir gözle de bakması gerekir.

Çünkü tüketim malzemeleri ihtiyaca binaen üretilir ve bir ürünün üretilmesi için, kullanılabilirliği, dayanıklılığı, belli bir estetik güzelliği, uygulanabilirliği olması gerekir. Türkiye’de iki yüzyıl önce başlayan yabancı hayranlığı, tasarımcılar konusunda da devam etmektedir.

Yabancı Tasarımcıya İlgi ile Tasarımcılık Eğitimi İlişkisi

Tasarım ve tasarımcılık ülkemizde yeni yeni gündeme gelen bir mevzudur. Özellikle okullar, bölümler ve tasarım atölyesi gibi eğitim yerleri yeni oluşmaya başlamıştır.

Faaliyet gösteren birçok tasarımcı ise yurtdışında eğitim almıştır. Bununla birlikte birçok büyük firma da ya ürünlerinin tasarımını yurtdışında yaptırmakta ya da yabancı tasarımcıları bünyesinde barındırmaktadır. Çünkü dışarıda tasarımcı bir markadır.

Bir imzadır. Oysa bizde yeni ürünler çoğu zaman taklit ile götürülmeye çalışılmaktadır.

Yabancı Tasarımcıya Karşı Yerli Tasarımcının Avantajları

Oysa yerli tasarımcılara önem verilse, onların ilham kaynaklarından esinlenilse piyasada çok daha etkin olunabilir. Çünkü tasarımcı da bir insandır sonuçta ve insan, içinde büyüdüğü toplumun mayasıyla mayalanır, etrafında gördükleri, duyduklarıyla zihin dünyası şekillenir.

Bu sayede tasarımları yerli unsurlar taşır. Bu yerli unsurları gelişen dünya değerleriyle de harmanlamayı başarırsa piyasada aranan ürünler onun kaleminden çıkmış olur.

Bugün etrafımıza baktığımız zaman antikacılık diye bir şeyin büyük rağbet gördüğünü görürüz. Aslında antika dediklerimiz, bizim geçmişimizle olan bağımızdır.

Ve bunlara hemen herkesin ilgi duyması aslında toplum olarak geçmişimizden gelen unsurlara ilgimizi gösterir. Bu, yerli tasarımcılarımız için büyük bir esin kaynağı olabilir.

Ayrıca yerli tasarımcı, Türkiye’deki üretim ve pazarlama koşullarını da daha iyi bilmektedir. Sonuçta yabancı tasarımcı da sihirli bir değneğe sahip değiller.

Murat ERÇELEBİ

Tasarım ve inovasyona dair hemen herşeyi kendi persfektifimle yorumlamak ve paylaşmak için tasarımgünlüğü'nde yazıyorum. #Mimar #baba #tasarımcı #blogger

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Haber

Reklam
Reklam
Yukarı