Bağlan

Tasarım günlüğü

Tüm zamanlara hitap eden evrensel bir tasarım nasıl yapılır?

Haber

Tüm zamanlara hitap eden evrensel bir tasarım nasıl yapılır?

Tasarım yapma konusu esasında insanların zihin dünyasındaki yeni ve farklı dizaynların oluşturulması sürecini yansıtmaktadır. Bu doğrultuda daha önce hiç yapılmamış ya da tüm zamanlara hitap eden yeni bir tasarım yapma meselesi, insanların evsel çerçevede düşünmesi ve insanlığın ortak ihtiyaçlarının karşılanması noktasında bir tasarım yapmakla alakalı bir durumdur.

Bu noktada tasarım yapmak aslında tasarım yapmayı istemekten çok yeni ve sıra dışı tasarım yapmaya müsait bir bakış açısı bir zihin yapısının varlığıyla gerçekleşecek bu konudur.

Bundan dolayı tüm zamanlara hitap etmesi mümkün olan bir tasarım yapılması noktasında bireylerin yaratıcı düşünce yapısının renkliliği ve çeşitliliği etkili olmaktadır.

Tüm Zamanlarda Kullanması Mümkün Tasarımların Oluşturulma Süreci

Tasarım yapma işi bir süreç olarak işleyen organizasyon meselesidir. Yani hayal ya da düşünce aşamasıyla şekillenmeye başlayan yeni tasarımlar, uygulama aşamasının devreye girmesiyle gözle görülür hale gelmeye başlamaktadır.

Bundan sonraki aşamada ise üretim aşaması tasarım oluşturma sürecini son aşaması olarak karşımıza çıkmaktadır.

Burada daha sürecin ilk başında yeni bir tasarımın oluşturulmasının düşüncesi esasında tasarımın tüm zamanlara hitap edip etmemesinde etkili olmaktadır. Bundan dolayı tasarım yapma sürecinin daha ilk başında evrensel niteliğe sahip ve insanların ortak ihtiyaçlarının karşılanması noktasında başarılı olan tasarımlar tüm zamanlara hitap etmesi muhtemel tasarımlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tüm Zamanlarda Kullanılan Tasarımların Ortak Özellikleri

Tasarım yapma; yeni bir ürünü farklı versiyonlarıyla beraber ortaya koyma ya da var olan bir ürüne yeni şekiller yeni özellikler kazandırılarak yeniden dizayn etme sürecidir.

Bu noktada bir tasarımın tüm zamanlara hitap etmesinde en önemli özelliği; insanlığın ortak bir ihtiyacının karşılanması noktasında başarılı olmasıdır.

Ayrıca tasarımın gelecek nesillerin ihtiyaçlarının karşılanması noktasında da başarılı olması tüm zamanlarda kullanılmasında etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra tasarımın evrensel bir nitelik taşıyarak dünyanın hemen her yerindeki insanların ortak sorunlarına çözüm üretme noktasında etkin olması da onun tüm zamanlarda kullanılmasında etkili olmaktadır. Bu bağlamda tasarımların insanların evrensel estetik anlayışına hitap ediyor olması da tüm zamanlarda kullanılan tasarımların önemli bir özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pınar Betten

Yeni iş fikirleri, inovasyon ve teknoloji üzerine güncel gelişmeleri paylaştığım bir yazı koleksiyonum var!. #maceracı #gezgin #yenilik #blog #inovasyon #film #animasyon ve #lifee

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Haber

Reklam
Reklam
Yukarı