Bağlan

Tasarım günlüğü

Türk Mühendislerin Ürettiği Yerli Silahlar ve Özellikleri

Teknoloji

Türk Mühendislerin Ürettiği Yerli Silahlar ve Özellikleri

Türk savunma sanayii her geçen gün gelişerek zenginleşmektedir. Türk mühendisler, yerli savunma sistemleri geliştirmek için büyük gayret sarf etmektedirler ve birçok ilke imza atmaktadırlar. Tamamen Türk mühendisler tarafından tasarlanarak üretimin yapılan bu ürünler arasında gemiler, tanklar, uçaklar, helikopterler, füzeler, insansız hava aracı, çeşitli askeri araçlarla birlikte silahlar da vardır.

Geliştirilen yerli silahlar, hem askeri güçlerin milli silah kullanımını sağlamakta hem de yurt dışına ihracı sayesinde büyük bir ekonomik gelir sağlamaktadır.

Birçok ordunun kendi donanımını kendisinin ürettiği günümüzde, asker millet özelliği olan, hatta dünyada düzenli ordu sistemini ilk kullanan Türk milleti için de yerli silah üretimi oldukça anlamlıdır.

Öne Çıkan Beş Yerli Silah

Yerli silah üretiminde öne çıkan örnekler şunlardır:

  • LMK Bora-12 (JNG-90), bir keskin nişancı tüfeğidir. Tamamen Türk mühendislerce geliştirilen Bura-12 Jandarma Genel Komutanlığı ve MKE’nin ortak çalışmaları ile MKE tarafından üretilmiştir. Namlu çapı 7,62 milimetre, namlu uzunluğu 108 cm olan Bora-12, 4,8 kg ağırlığındadır. 1200 metre tesirli menzile sahiptir. 1000 metreye kadar ise nokta atışı yapabilmektedir. Kurşunun namludan çıkış hızı saniyede 840 metredir. Bu da 1200 metreye 1,5 saniyede ulaştığını gösterir. 2009’dan buyana üretimi yapılmakta ve iç savunmada kullanıldığı gibi dışarıya ihraç da edilmektedir.
  • Mehmetçik-1 ise bir piyade tüfeğidir ve Türkiye’nin ilk yerli silahıdır. Emsallerine göre oldukça hafiftir ve 2,6 kg ağırlığındadır. Kullanıma göre değişebilen dört farklı namlu çeşidine sahiptir ve menzili, namlu uzunluğuna göre 200-750 metredir. Şarjörü 30 mermi almaktadır.
  • MPT-76 da modern bir piyade tüfeğidir. 4,1 kg ağırlığındadır. Menzili 600-1200 metre arasında değişmektedir. Özellikle atış hızıyla dikkat çeken MPT-76, dakikada 650 atış yapabilmektedir.
  • MPT-55 bir piyade tüfeğidir. MKE tarafından üretilen silahın iki modeli vardır. Kısa modeli 2,9 kg’dır. Dakikada 750 atış yapabilmekte ve 400 metrede etkili olmaktadır. Uzun modeli ise 3,2kg’dır. Her türlü optikle kullanımı mümkündür.
  • MC 28 SA, Girsan Silah Sanayi tarafından üretilmiş bir yerli tabancadır. Tabancalarda atış ömrünün 10-15 bin arasında günümüzde MC 28 SA, testlerde 60 bini geçmiştir. Bu da büyük bir başarıdır. Boş ağırlığı 725 gramdır,  şarjör kapasitesi 15 mermidir, etkili menzili 80 metredir.

Üretilen bütün yerli silah modelleri, sınıflarının üst derece özelliklerine sahiptirler ve güvenlik kuvvetlerinin ihtiyaçlarına cevap vermektedirler.

Yerli Silah Üretiminin Getirileri

Yukarıda saydıklarımız dışında da her geçen gün gelişmekte olan yerli savunma sistemimiz, yeni yerli silah üretimleriyle zenginleşmektedir.

Hem iç ve dış güvenlik savunmasında kendi silahlarını kullanmakta hem de Türkiye savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltarak ihraç eden ülkeler konumuna yükselmektedir.

Okumaya devam et
Reklam
Sizin için seçtiklerimiz..
Erdem Sulakdağ

Tasarımın ikna edici gücü ve inovatif yenilikler hakkında yazılar yazıyorum. #veteriner #araştırmacı #girişimci #blogger

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Teknoloji

Reklam
Reklam
Yukarı