Bağlan

Tasarım günlüğü

Yerli tasarımcıların daha fazla tercih edileceği günler yaklaşıyor!

Genel

Yerli tasarımcıların daha fazla tercih edileceği günler yaklaşıyor!

Tasarım, çok geniş bir alandır ve dünya genelinde, her alanda sürekli arayışlar ve buluşlar ortaya çıkmaktadır. Bu bazen yepyeni bir ürün, model ortaya koymakken bazen de zaten var olan bir ürün veya model üzerinde çalışarak ona yeni bir tarz kazandırmaktır.

Adeta bir sanatçı edasıyla hareket eden tasarımcı, sanatçıdan farklı olarak özgür değildir. Onun özgürlüğünü sınırlayan tüketicinin talebidir. Bu açıdan bir tasarımcı, çalışmakta olduğu alanı çok yakından takip etmeli, yeni gelişmelerden haberdar olmalı, değişen şartlara göre tasarımlarını kullanıma sunmalıdır. Kendisini aynı zamnada bir kullanıcı gibi görmeli, tasarımlarına o gözle bakabilmelidir. Çünkü onun tasarımlarını uygulamaya dökecek üreticinin ondan beklediği budur. Tasarım meselesi Türkiye’de gereken önemi daha görmemektedir ve bunun da çeşitli sebepleri vardır.

Tasarımcının Tasarımını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Tasarımcıyı kısıtlayan ve yönlendiren etkenler çeşitlidir. Mesela, tasarımcının hayal dünyasının genişliği kadar hayal dünyasından tasarımına yansıttıklarının uygulanabilir de olması gerekir. Ayrıca belli bir estetik taşımalı, dayanıklı olmalı, kullanılabilir olmalıdır.

En önemlisi de her tasarımın özgün olması gerekmektedir. Ülkemizde yerli tasarımcılara bakış açısı her geçen gün iyileşmektedir fakat yine de tereddütler vardır. Bunda ülkemizde tasarım kültürünün yeni yeni oluşmaya başlamasının payı büyüktür. Çünkü endüstriyel alanda bir ürünün önceliği satmasıdır. Bu yüzden tasarımda esas odaklanılan nokta orası olmaktadır. Fakat tasarıma yatırım yapılıp, müşteriye çok daha farklı ürünler sunmaya cesaret edilmelidir.

Yerli Tasarımcıların Öne Çıkma İhtimali Nedir?

Türkiye’de tasarım yeni bir mevzudur. Hatta eğitimleri bile yeni verilmeye başlanmıştır. Bunun için okul düzeyinin yanında tasarım büroları, atölyeleri oluşturulmaya başlanmıştır.

Bunlar da yerli tasarımcıların uzun vadede öne çıkacaklarına işarettir. Çünkü birçok alanda yerli olmak her zaman tercih edilen bir meseledir. Yerli tasarımcılar tasarımlarına yaşam dünyalarını, kültürel geçmişlerini, toplumsal zevkleri, tercihleri aldıkları eğitiler sayesinde uluslararası yeniliklerle harmanlayarak verebilirlerse büyük avantaj sağlayacakları söylenebilir. Özelliklede tasarımcıların doğayı bir esin kaynağı olarak kullandıkları varsayılırsa yerli tasarımcıların kullanıcıya çok cazip seçenekler sunabileceği büyük gerçektir. Çünkü her tasarımcı aynı zamanda bir kullanıcıdır.

Murat ERÇELEBİ

Tasarım ve inovasyona dair hemen herşeyi kendi persfektifimle yorumlamak ve paylaşmak için tasarımgünlüğü'nde yazıyorum. #Mimar #baba #tasarımcı #blogger

Yorum için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Daha fazla Genel

Reklam
Reklam
Yukarı